Astma nocna – przyczyny i leczenie

Jakie są przyczyny nocnej astmy?

Astma jest chorobą układu oddechowego, która wskutek działania określonych czynników może powodować duszności. W większości przypadków zwężenie dróg oddechowych następuje w trakcie dnia, gdy astmatycy są narażeni na kontakt z bodźcami mogącymi spowodować atak choroby. Jednak istnieje specyficzny rodzaj astmy, który znacznie częściej wywołuje niekorzystne objawy w nocy. Co stanowi przyczynę astmy nocnej? W jaki sposób należy sobie z nią radzić?

Jakie są przyczyny astmy nocnej?

 

Ciężko mówić o konkretnej przyczynie występowania nocnych napadów astmy. Specjaliści wskazują na kilka potencjalnych czynników, które mogą spotęgować szansę pojawienia się niedogodności jak duszności, świszczący oddech czy uciążliwy atak kaszlu. Oto kilka przypuszczalnych przyczyn nocnej postaci astmy:

  • Wielokrotnie problem tkwi w nieodpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza w sypialni. Zbyt suche powietrze sprzyja podrażnieniu dróg oddechowych i błon śluzowych, co może m.in. zwiększyć ryzyko występowania kaszlu. Warto też dodać, że w suchym powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń będących potencjalnymi alergenami.
  • Skoro o alergenach mowa, to astma nocna może być uwarunkowana dwoma scenariuszami. W pierwszym przyczyną są roztocza kurzu, które są zgromadzone nie tylko w zbyt suchym powietrzu, ale i pościeli. W drugim powodem są pyłki drzew, traw i kwiatów, które przedostały się do sypialni w trakcie dnia bądź podczas wieczornego wietrzenia.
  • Zmiana pozycji ciała ma również istotny wpływ na stan dróg oddechowych. W trakcie leżenia znacznie częściej następuje zwężenie oskrzeli, co w konsekwencji sprzyja atakom astmy.
  • Niekiedy zjedzenie zbyt obfitej lub ostrej kolacji może spowodować nasilenie choroby refluksowej przełyku i występowanie zgagi, co stanowi jedną z potencjalnych przyczyn zaostrzenia astmy oskrzelowej.
  • W nocy dochodzi też do zmian hormonalnych, które wynikają z wyciszenia organizmu i snu. Nocą dochodzi do wzrostu stężenia histaminy odpowiedzialnej za wyzwalanie reakcji alergicznych. Równocześnie dochodzi do zmniejszenia poziomu epinefryny i kortyzolu, które również mają wpływ na potencjalne ryzyko występowania astmy.
  • Nie można zapominać, że jednym z czynników nasilających skurcz oskrzeli jest aktywność fizyczna. W wielu przypadkach organizm doznaje opóźnionej reakcji powysiłkowej, co oznacza, występowanie kaszlu nawet po kilku godzinach od momentu zakończenia wykonywania ćwiczeń.
  • Nocą może też dojść do zwiększonego odczuwania stresu. Taki stan następuje przeważnie u osób często zamartwiających się, które po powrocie do domu zaczynają przesadnie myśleć i przeżywać nadchodzące wydarzenia. Stres to jak wiadomo jeden z czynników indukujących astmę – choć rzadko stanowi on przyczynę nocny ataków choroby, to jednak warto o nim pamiętać.

Leczenie astmy nocnej

 

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że astmę nocną leczy się w trakcie dnia. Regularne stosowanie wziewnych preparatów antyastmatycznych jest najskuteczniejszym sposobem, aby zminimalizować napady duszności w porze wieczornej. Jednak warto pamiętać, że w przypadku nocnej astmy warto też zadbać o kilka dodatkowych kwestii:

  • odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu,
  • świeżą i czystą pościel, która jest wykonana z hipoalergicznego materiału,
  • w dni treningowe warto przyjąć porcję leku przed zaplanowaną aktywnością fizyczną,
  • przed snem można wykonać relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, które pozwolą na wyciszenie i zmniejszenie stresu,
  • czasami profilaktycznie można zdecydować się na wykonanie wieczornej inhalacji przy użyciu ciepłej wody z solą i olejkami eterycznymi,
  • sypialnia powinna być wysprzątana i pozbawiona wszelkich alergenów np. widocznych warstw kurzu, zwierzęcej sierści czy pyłków roślinnych.

Bibliografia:

  1. Balińska-Miśkiewicz W. „Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych.” Farmacja Polska 2009, 65(11): 794-796.
  2. Sutherland ER. „Nocturnal asthma.” Journal of Allergy and Clinical Immunology 2005, 116(6): 1179-1186.
  3. https://www.webmd.com/asthma/guide/nocturnal-asthma-nighttime-asthma