Jakie zioła wybrać podczas astmy?

Zioła stosowane w astmie

Astma jest problemem dotykającym ludzi w różnym wieku. To jedna z częściej występujących chorób układu oddechowego, przeważnie wymagająca leczenia farmakologicznego. Czy fitoterapia i stosowanie preparatów ziołowych mogą okazać się skutecznym wsparciem dla chorego?

Astma – co to za choroba?

Mianem astmy określa się stan przewlekłego podrażnienia i zapalenia dróg oddechowych, który jest wywołany zmianami alergicznymi. Reakcja uczuleniowa może być wyzwolona rozmaitymi alergenami – począwszy od pyłków roślinnych, przez kurz, pleśń i zanieczyszczenia, skończywszy na niskiej temperaturze, stresie, niektórych lekach, aktywności fizycznej, czy dymie papierosowym.

Kontakt organizmu alergika z czynnikiem wywołującym nadwrażliwość skutkuje następującymi zmianami w obrębie dróg oddechowych:

  •     silny skurcz mięśniówki
  •     przesadne gromadzenie się śluzu
  •     zmiany zapalne i podrażnienie błon śluzowych

Skutkiem tego jest przesadne opuchnięcie błony śluzowej dróg oddechowych. Ich skurczenie i zaciśnięcie spowodowane wzrostem napięcia mięśniówki skutkuje zmniejszeniem drożności oskrzeli, co w konsekwencji prowadzi do trudności z oddychaniem. Oprócz tego astma powoduje do pojawienia się epizodów napadowego kaszlu, ciężkiego oddechu, porannego i nocnego rzężenia oraz odczuwania duszności w obrębie klatki piersiowej.

Zioła stosowane podczas astmy – co wybrać?

W przypadku astmy alergicznej dobrym rozwiązaniem będą zioła, które pomogą zneutralizować efekty występującej nadwrażliwości. Dlatego też najlepiej sięgnąć po rośliny o właściwościach wykrztuśnych i oddziałujących na rozkurcz oskrzeli, co pozwoli odzyskać utraconą drożność dróg oddechowych. Dobrym wyborem może okazać się mieszanka babki lancetowatej i tymianku. Napar przygotowany z tych surowców zielarskich ułatwi pozbycie się nadmiernie zalegającej wydzieliny, co złagodzi występujące zmiany zapalne i wspomoże prawidłowe oddychanie. Inne zioła o właściwościach wykrztuśnych i rozkurczających to:

  •     czarny bez
  •     liście prawoślazu
  •     korzenie podbiału
  •     pączki sosny zwyczajnej

Leczenie astmy za pomocą ziół powinno być skoncentrowane na ograniczeniu samej reakcji alergicznej. W walce z nadwrażliwością sprawdzą się koszyczki rumianki i suszone ziele pokrzywy zwyczajnej. To rośliny o wysokiej zawartości cennych antyoksydantów, które mogą wspomóc organizm w przeciwdziałaniu wolnym rodnikom i stresowi tlenowemu. Dzięki temu układu odpornościowy zyskuje odpowiednią pomoc, co może przyczynić się do złagodzenia reakcji uczuleniowej.

Dla udrożnienia dróg oddechowych można też sięgnąć po rośliny, które z uwagi na ostry smak i właściwości rozgrzewające pomogą w oczyszczeniu zatkanych dróg oddechowych. Chrzan, imbir, czy czarny pieprz są idealnym sposobem dla astmatyków – w dwóch pierwszych przypadkach najlepiej wykorzystać świeże rośliny, które zawierają wiele cennych olejków eterycznych. Ponadto sprawdzą się w przeciwdziałaniu współtowarzyszącym infekcjom i stanom zapalnym np. wynikającym z nadmiernie zalegającej wydzieliny.

W przypadku fitoterapii należy mieć pewność, że pacjent nie wykazuje nadwrażliwości na zastosowane rośliny i zioła. Istnieje wówczas duże ryzyko nasilenia występujących zmian astmatycznych, co może doprowadzić do zagrożenia życia pacjenta.

 

Bibliografia:

  1.     Shregis JL., et al. „Herbal medicine for adults with asthma: a systematic review.” Journal of Asthma 2016, 53(6): 650-659.
  2.     Szumny D., et al. „Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego.” Dental and Medical Problems 2007, 44(4): 507-515.
  3.     Huntley A., Ernst E. „Herbal medicines for asthma: a systematic review.” Thorax 2000, 55(11): 925-929.