Leki rozkurczające oskrzela w leczeniu astmy

leki rozkurczające oskrzela

Astma stanowi obecnie globalny problem. Jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, dotyczącą niemal 300 mld osób na świecie. Na początku XX wieku problem ten dotyczył zaledwie 0,5% społeczeństwa, dzisiaj natomiast w samej Polsce na astmę oskrzelową choruje 11% dorosłych i 9% dzieci. Głównymi objawami astmy są świszczący oddech, kaszel, duszności oraz ucisk w klatce piersiowej [1].

Leki na astmę

 

W przebiegu astmy stosuje się leki do stałej kontroli choroby, które przyjmuje się przewlekle, oraz leki przeznaczone do stosowania doraźnego, w sytuacji zaostrzenia objawów. Wśród leków, które pacjenci przyjmują na stałe, wyróżnia się następujące grupy:

  • glikokortykosteroidy wziewne: beklometazon, budezonid, flutikazon, mometazon;
  • długo działające β2-mimetyki (LABA — ang. long acting β-agonist): formoterol, salmeterol;
  • leki przeciwcholinergiczne krótko działające: ipratropium;
  • leki przeciwcholinergiczne długo działające: tiotropium;
  • teofilina;
  • kromony: kromoglikan;
  • glikokortykosteroidy doustne;
  • przeciwciała monoklonalne przeciwko IgE: omalizumab.

Z kolei do leczenia doraźnego przeznaczone są krótko działające β2-mimetyki (SABA — ang. short acting β-agonist), w tym fenoterol i salbutamol. Nie leczą one procesu zapalnego w oskrzelach, natomiast szybko je rozszerzają, dzięki czemu przynoszą szybką ulgę w dusznościach i innych uciążliwych symptomach astmy [2].

Jakie leki rozkurczają oskrzela?

 

Wśród powyższych grup leków, znajdują się substancje czynne rozszerzające oskrzela. Należą do nich β2-mimetyki krótko działające (SABA) oraz długo działające (LABA). Można je stosować pojedynczo bądź w połączeniu z innymi lekami na astmę, w tym z glikokortykosteroidami, lekami antycholinergicznymi bądź z teofiliną [1,2].

SABA — co to za leki?

 

Związki czynne należące do grupy SABA oddziaływają na receptory β2 znajdujące się w oskrzelach. Dochodzi wówczas do szybkiego rozkurczenia dróg oddechowych — efekt ten utrzymuje się zaledwie kilka godzin. Takie szybkie działanie leków SABA wykorzystywane jest m.in. do łagodzenia nagłych ataków duszności czy ucisku w klatce piersiowej. Do SABA dostępnych w Polsce należą salbutamol (Aspulmo, Ventolin, Buventol Easyhaler) i fenoterol (Berotec N, Fenoterol Teva) [3,4].

LABA — co to za leki?

 

Wśród leków należących do grupy LABA wyróżnia się formoterol (Atimos, Foradil, Oxodil PPH, Zafiron) i salmeterol (Pulmoterol, Serevent, Serevent Dysk). Są one silnymi, wybiórczymi lekami pobudzającymi receptory β2 w oskrzelach. Ich działanie występuje szybko (1-3 minuty), jednak utrzymuje się dłużej niż w przypadku SABA, bo aż do 12 godzin. LABA skutecznie zapobiegają skurczom oskrzeli, zmniejszają objawy astmy i poprawiają czynność płuc [5,6].

Bibliografia:
A. Likońska, et al., Zmiany w zaleceniach Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA) 2019 – ważne modyfikacje sposobu leczenia, Alergia Astma Immunologia 2019,24(3):112-118.
https://www.mp.pl/pacjent/astma/leczenie/49657,leczenie-astmy-zasady (dostęp z dnia 16.03.2022)
R. Gawlik, et al., Ocena kontroli astmy w praktyce lekarza POZ – dlaczego należy monitorować zużycie SABA?, Lekarz POZ 2021,3:134-139.
Charakterystyka Produktu Leczniczego Salbutamol WZF
Charakterystyka Produktu Leczniczego Atimos
Charakterystyka Produktu Leczniczego Serevent