Leki złożone w leczeniu astmy – czy warto je stosować?

Leki złożone w leczeniu astmy

Farmakoterapia odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu astmy. Pacjenci dysponują kilkoma typami preparatów, które wykazują sporą skuteczność w przeciwdziałaniu występującym objawom. Leki złożone wydają się być najlepszą opcją dla astmatyków. Co wchodzi w ich skład i na czym polega ich fenomen?

Leki na astmę – jak działają?

 

Podłożem astmy jest reakcja zapalna dróg oddechowych, która w większości przypadków wynika wskutek nadwrażliwości układu odpornościowego na działanie określonego czynnika. Efektem tego jest wzrost napięcia mięśniówki oskrzeli oraz ich obrzęk i nadmierna produkcja wydzieli oddechowej. Utrata optymalnej drożności w drogach oddechowych skutkuje charakterystycznymi objawami, które określa się mianem ataku czy też napadu astmy m.in. duszności, intensywnego, świszczącego oddechu i bólu w obrębie klatki piersiowej.

Środki farmakologiczne wykorzystywane w leczeniu astmy mają za zadanie ograniczać ryzyko nasilenia dolegliwości – część z nich wykazuje działanie doraźne, inne z kolei są rekomendowane do przewlekłego stosowania. Preparaty polecane astmatykom to:

  • leki o właściwościach antyzapalnych (glikokortykosteroidy, leki antyleukotrienowe)
  • leki rozszerzające oskrzela (krótko i długo działające beta2-mimetyki, leki antycholinergiczne)
  • produkty lecznicze zawierające przeciwciała anty-IgE w ciężkich postaciach astmy (tj. gdy powyższe leki nie przynoszą pożądanych rezultatów

Czym są leki złożone na astmę?

 

Mianem leku złożonego określa się produkt leczniczy, który zawiera dwa różnie działające środki farmakologiczne do przeciwdziałania astmie. Zastosowanie odmiennych substancji czynnych pozwala pacjentowi w kompleksowy sposób oddziaływać na schorzenie i tym sposobem zagwarantować organizmowi wielowymiarowe wsparcie. Najpopularniejszymi lekami złożonymi są preparaty wykorzystujące przeciwzapalne glikokortykosteroidy (np. budezonid, furoinian mometazonu) z szybko i długo działającymi beta2-mimetykami (formoterol, indakaterol lub salmeterol). Zaletą tych dróg drugich jest nie tylko doraźne przeciwdziałanie występującym napadom duszności. Efekt rozszerzenia oskrzeli utrzymuje się nawet do 14 godzin od momentu aplikacji leku.

Ponadto na rynku farmaceutycznym występuje też połączenie glikortykosteroidu z długo działającym beta2-mimetykiem i lekami antycholinergicznymi (np. bromek glikopironiowy).

Przykładowe leki złożone na astmę:

 

  • Mometazon + Indakaterol – Atecutra Breezhaler
  • Mometazon + Indakaterol + Bromek glikopironiowy – Enerzair Breezhaler
  • Flutykazon + Salmeterol – AirFluSal Forspiro, Comboterol, Duexon Pro, Salmex
  • Budezonid + Formoterol – Airbufo Forspiro, DuoResp Spiromax, Fostex, Symbicort

Dlaczego warto stosować leki złożone w przypadku astmy?

 

Przede wszystkim z uwagi na wielokierunkowe działanie. Leki złożone są idealnym rozwiązaniem w przypadku przewlekłych postaci astmy, a długotrwale utrzymujące się efekty terapeutyczne pomagają w skutecznym kontrolowaniu choroby. Co więcej, zastosowanie kilku substancji czynnych w formie jednego produktu stanowi prawdziwą wygodę dla pacjentów i niejednokrotnie jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem aniżeli zakup odrębnych preparatów.

O czym należy pamiętać przy stosowaniu leków złożonych na astmę?

 

O poprawnej technice aplikacji. Większość pacjentów nie zwraca uwagi na prawidłowość wykonania wziewu, który musi być skoordynowany z wdechem – tylko w ten sposób istnieje szansa, aby leki został dostarczony do dróg oddechowych i zagwarantował skuteczne działanie.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/astma/lista/99752,jakie-leki-stosuje-sie-w-leczeniu-astmy
  2. https://pulsmedycyny.pl/leki-laczone-sprzyjaja-lepszemu-stosowaniu-sie-do-zalecen-w-terapii-astmy-989163
  3. https://leki.urpl.gov.pl/files/25_Fostex_aeroz_inhal.pdf