Trójlekowa terapia astmy – na czym polega?

Co to jest trójlekowa terapia astmy?

Czym jest trójlekowa terapia astmy?

Leczenie farmakologiczne astmy bazuje w głównej mierze na przeciwdziałaniu występującym zmianom zapalnym. Do wyciszania stanu zapalnego wykorzystywane są leki z kategorii glikokortykosteroidów, które podaje się drogą wziewną poprzez użycie inhalatora. Wziewne glikokortykosteroidy nie wykazują działania doraźnego, co oznacza, że są one wykorzystywane do przewlekłej farmakoterapii.
Astma to jednak nie tylko zmiany zapalne w obrębie oskrzeli. Osoby chorujące na astmę są często narażone na występowanie wielu niedogodności, które wynikają z przesadnego i niekontrolowanego skurczu mięśniówki współtworzącej ściany oskrzeli. Efektem tego są natomiast takie objawy jak świszczący oddech, napadowe ataki kaszlu oraz duszność. W celu zwalczania tych przypadłości astmatycy wykorzystują leki rozszerzające oskrzela, które nazywa się beta2-mimetykami. Lekarze mogą zarekomendować pacjentowi:

  • beta2-mimetyki krótko działające – przeważnie do doraźnego zastosowania (SABA);
  • beta2-mimetyki długo działające – zazwyczaj występują w formie preparatów złożonych z glikokortykosteroidami (LABA).

Trójlekowa terapia astmy jest najnowszym standardem leczenia farmakologicznego. Jego założeniem jest połączenie leku przeciwzapalnego (glikokortykosteroidu) z dwoma lekami rozszerzającymi oskrzela (np. beta2-mimetyk + preparat antymuskarynowy). Kompleksowa farmakoterapia choroby astmatycznej ma za zadanie równocześnie ograniczać zmiany zapalne i progresję procesu chorobowego oraz minimalizować ryzyko występowania ataku astmy, który następuje wskutek niekontrolowanego skurczu oskrzeli np. na drodze silnych emocji, kontaktu z alergenem czy po dużym wysiłku fizycznym.

Jakie są zalety trójlekowej terapii astmy?

  • Wielowymiarowe oddziaływanie na chorobę – połączenie doraźnego i przewlekłego leczenia.
  • Duża wygoda dla pacjenta – trzy leki w jednym inhalatorze minimalizują ryzyko braku odpowiedniego preparatu na dany moment.
  • Minimalizacja ryzyka nieprawidłowej aplikacji leków dzięki jednemu inhalatorowi, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem szans niedostarczenia produktu leczniczego do oskrzeli.
  • Efektywna kontrola ciężkiej postaci astmy, która prowadzi do występowania uciążliwych objawów jednakowo w dzień i w nocy – trójlekowa terapia pozwala pacjentom zmaksymalizować leczenie w kontekście ograniczenia dolegliwości. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wyjątkowo ciężkiej postaci astmy terapia trójlekowa może okazać się niewystarczająca i wówczas niezbędne jest sięgnięcie po leki biologiczne.
  • Precyzyjnie określone dawki poszczególnych środków farmakologicznych wykluczają niebezpieczeństwo występowania interakcji lekowych.

Czy trójlekowa terapia astmy jest refundowana w Polsce?

Dnia 1 maja 2022 roku astmatycy w Polsce uzyskali duże spore wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia. Od maja osoby cierpiące z powodu choroby astmatycznej mogą skorzystać z 30% zniżki na leczenie swojej przypadłości przy pomocy dwóch preparatów, które stanowią przykład trójskładnikowego leku wziewnego – mowa tu o lekach Enerzair Breezhaler (indakaterol + bromek glikopironium + furoinian mometazonu) i Trimbow (dipropionian beklometazonu + bromek + glikopironium + fumaran formoterolu).

Bibliografia:

  1. Marynowski M., Kuna P., Panek M. „Nowa perspektywa terapii trójlekowej w astmie.” Terapia 2021, 4: 42-49.
  2. Śliwiński P., et al. „Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzyswa Chorób Płuc w sprawie nowych złożonych leków wziewnych w leczeniu astmy. Aktualizacja 06/2021.” Pneumonologia Polska 2021, 2(3-4): 120-125.
  3. Marynowski M., Kuna P., Panek M. „Terapia trójlekowa w astmie i POChP.” Terapia 2020, 4: 68-71.
  4. https://www.medexpress.pl/terapia-trojlekowa-panaceum-na-astme-ciezka/81092
  5. https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Choroby-Pluc/Od-maja-w-refundacji-terapia-trojlekowa-w-leczeniu-astmy-Skorzysta-kilkadziesiat-tysiecy-chorych,231955,1022.html